Hva gjør vi i StayOn når det lyner og tordner?
Denne sommeren og høsten har vi hatt mye lyn og torden på Nordvestlandet. Forskere ved Sintef Energi AS sier at det aldri før har vært registrert så mange lyn som i 2014. De sier videre at det hittil i år er registrert 550 000 lynnedslag. Dette er 4 – 5 ganger så mange lyn som på et helt år tidligere.
Forrige helg hadde vi et døgn med kraftig lyn og torden som de fleste sikkert har fått med seg. Fra fredag morgen til lørdag kveld ble det registrert ufattelige 18 000 lynnedslag langs norske kysten, og den sterkeste konsentrasjonen var i Møre og Romsdal og Trøndelags fylka.
Når vi får slike ekstreme værforhold så vet vi at det skjer mye i nettet og at mange blir rammet ved at internettet forsvinner. Tilgangen til internett er for de fleste av oss nesten like viktig som strøm.
Denne omtalte helgen var det faktisk så mange som rundt 350 av våre kunder som fikk lynskade på modemet sitt. Kobbernettet er ømfintlig for lyn og derfor skjer dette. Tatt i betraktning at vi har ca 14 000 kunder så er ikke tallet stort, men for de som blir rammet er problemet i høyeste grad reelt og vi har selvfølgelig stor forståelse for at alle da vil på nett igjen så fort som bare mulig.
Dette skaper et enormt trykk på vår kundeservice og vi klarer dessverre ikke å ta alle telefoner og henvendelser som kommer. Forrige mandag hadde vi 5 ganger så mange henvendelser i forhold til en vanlig dag.
I tillegg til modem som blir skadet er det i tillegg mye elektronikk ute i sentralene våre som også går ned i sånt vær og vi må fysisk ut til disse knutepunktene rundt om i fylket og manuelt starte opp igjen utstyret.
Dette døgnet hadde vi flere av våre ansatte som kjørte rundt natt og dag for å sikre opptid for alle de som ikke hadde fått skade på sin modem, men som var nede fordi at sentrale knutepunkt slo seg ut. Nå har vi ganske effektivt overspenningsvern på mye av nettet vårt, men dette stopper ikke alt.
Så når det lyner og tordner så er det et stort apparat i StayOn som blir satt i gang for minimere følgeskadene for flest mulig av våre kunder. Vi jobbet i helgen for å håndtere henvendelser og sende ut nye modem. Dette tar litt tid da vi må sjekke linjen om den virkelig er lynskadet, konfigurere nye modem og sørge for forsendelse av disse.
Den raskeste måten å få hjelp fra oss ved slike hendelser, er å gå inn på våre nettsider www.stayon.no , trykk på kundeservice og klikk på «Ikke på nett». Der får du informasjon om hva du selv kan gjøre for å prøve å komme på nett igjen, og dersom ingenting hjelper kan du sende oss en henvendelse elektronisk. Henvendelsene blir behandlet i den rekkefølge de kommer inn og vi setter på de ressurser som er nødvendig til vi har fått hjulpet alle. Dette er den mest effektive måten å få hjelp på. Og i tillegg slipper du å sitte i endeløs telefonkø sammen med flere hundre andre som også helst vil ringe.
Så den desidert raskeste måten er å sende en henvendelse elektronisk da vi ikke har mulighet for å klare å ta alle telefoner dessverre. Og du mister ikke din plass i køen ved å henvende deg til oss på denne måten.
For å beskytte seg mot lyn finnes det mange forskjellige overspenningsvern på markedet. Vi tester en del av de med greie resultat, men å beskytte seg 100% er umulig. Det viktigste med overspenningsvern er at også telefonpluggen i veggen er koblet innom spenningsvernet og sist, men ikke minst så må det være koblet i en jordet kontakt. Hvis ikke er overspenningsvernet verdiløst.
Vi ønsker alle en fortsatt fin høst uten lyn og torden!